2021 Yılı Fitre miktarı ne kadar sorusu birçok kişinin kafasında soru işareti bırakmış halde. Bu yıl fitre miktarı ne kadar verilecek sorusunun cevabı açıklandı! 2021 Fitre miktarı ve Fidyeyi kimler verir soruları vatandaşın merak ettiği sorulardan biri olmuştur.Fidyeyi Kimler Vermeli? Fidye Nedir?

Fidye halk dilinde sadaka-i fıtır yani fitre demektir. Bunun maddi değeri her yıl şartlara göre hazırlanmaktadır. Fakirin sabah akşam 2 öğünlük yiyeceği demektir. Günümüze göre ayarlanırsa fitre verecek kişi 2 öğünde  kendisi ne yiyorsa, onu vermesi icap eder. 

Kişinin fitre bedelini fazla vermeye gücü yetmiyorsa Şer-i birim olarak 1460g buğday, 2917g arpa, 2917g kuru üzüm, 2917g hurmadır. Bu gıda maddelerinin bedelinden vermesi de caizdir. Bunun hem oruç için 1 günlüğünü bir fakire verebileceği gibi fidye miktarının tamamını da bir fakire verebilir. 

2021 Fidye Miktarı Ne Kadar?

Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de "Oruca gücü yetmeyenlere bir fakiri doyuracak kadar fidye vermek gerekir." buyurmuştur. (Bakara Suresi 2/184)

Yukarıdaki emre istinaden orucu tutmaya gücü yetmeyen hasta yaşlı düşkün maddi imkanları olduğu takdirde her gün için en az bir fidye vermeleri gerekmektedir. 

Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 yılında fidye miktarı bir gün için 28 TL olarak kararlaştırmıştır. Yani 1 ay oruç tutamayan kimsenin fidye tutarı 840 TL sıhhat ve afiyette olmayan kimsenin vereceği miktarıdır.

Fidye veren kimse hastalığından kurtulur iyileşirse, tutamadığı oruç yerine vermiş olduğu fidye sadaka sayılır. İyileştiği için orucun bizzat tutulması (Kaza edilmesi) gerekir. 

Oruçta fidye bir daha sağlığına kavuşamayacak, oruç tutamayacak kronik hastalıkları olan kişiler için geçerlidir. İyileşecek hastalığa sahip olanlar fidye vermekle oruçtan kurtulmuş olamazlar.  

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski