Günlük hayatta insanlar 5 vakit namazlarını kılarken bazı önemli dikkat etmeleri gereken hususlara dikkat etmiyorlar. İşte bu yayınımda 5 vakit namazı en doğru şekilde nasıl kılabiliriz ve 5 vakit namazda bilmemiz gereken en önemli hususları paylaştım.


5 vakit namaz nasıl kılınır, 5 vakit namazı nasıl kılmalıyız, 5 vakit namaz kılınışı, en doğru şekilde nasıl kılınır, doğru namaz nasıl kılınır, namaz nasıl kılınır, doğru namaz kılınışı

1- Namazda Subhâneke Duasının Okunduğu Yerler

Her zaman ayakta namaza başlarken iftitah tekbirinden (Allahu Ekber) sonra okunur. İkindi ve Yatsı namazının ilk sünnetinin 3. Rekatına başladığımızda okuruz. 

Namazda subhâneke okunmasının hükmü sünnettir yani peygamber efendimiz namazda okuduğu için bizde bu duayı okuruz. Peygamber efendimizin sünnetini yerine getirir şefaatine nail olmayı ümit ederiz.


2- Namazda Ettehiyyatü Duasının Okunduğu Yerler

Namazda ettehiyyatü duasını her zaman her oturuşta (ilk ve son oturuşlarda) okuruz. Hükmü vaciptir yani okunması gereklidir.


3- Salli-Barik Dualarının Okunduğu Yerler 

Selam vereceğimiz son oturuşlarda ettehiyyatüden sonra okuruz, ayrıca ikindi ve yatsı namazının ilk sünnetinin ilk oturuşlarında ettehiyyatüden sonra okuruz. Hükmü sünnettir yani peygamber efendimiz okuduğu için bizlerde okuruz.


4- Namazda Fatiha Suresinin Okunduğu Yerler

Peygamber efendimiz fatihasız namaz olmaz demiştir. Fatiha suresi namazda her zaman kıyamda (ayakta) okunur. Hükmü vaciptir yani mutlaka okumamız gereklidir.


5- Namazda Zammı Surelerin Okunduğu Yerler

Namazda fatihadan sonra kıraatı yerine getirmek için ya kurandan ayetler okuruz ya da zammı sureler (kuranın son 10 kısa suresi) 

Farz namazların ilk iki rekatında fatihadan sonra okuruz. Namazın sünnetlerinin her rekatında fatihadan sonra okuruz. Hükmü vaciptir.

Farz namazların son iki rekatında sadece fatiha okunur.


6 - Cemaatle Namaz Kılarken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Cemaatle namaz kılarken öğle ve ikindi namazlarını içinden okumak sessiz okumak, akşam ve yatsı namazlarının farzını cemaatle kılarken imamın sesli okuması vacip, cemaatin de susması vaciptir.

1 Yorumlar

  1. Arkadaşlar namazla ilgili aklınıza takılan tüm soruları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz!

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski