Bayram namazı kılmak birlik ve beraberliği, kardeşliğin, sevincin, mutluluğun bir arada göstergesidir. Peki, Bayram Namazı Nasıl Kılınır? 2021 Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Ramazan Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Kurban Bayramı Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram Namazı Nasıl Kılınır? 2021 Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Ramazan Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Kurban Bayramı Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

İmam vacip olan bayram namazını, cemaate namaza başlamadan önce kılınışını tarif eder. Ardından müezzin kayyım sesli niyet ederek cemaati namaza davet eder. Müezzin hangi bayram namazı kılınacaksa onu hatırlatarak namaza davet eder.

“Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” veya aynı şekilde “Niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” şeklinde niyet edilir ve namaza başlanır. Bayram Namazını kıldıran imama tabii olunur. İmamın yaptığını tekrarlarız.

Bayram Namazı 1. Rekâtı Nasıl Kılınır?


-Niyet edilir sonra imamla birlikte tekbir alınır ve eller bağlanır.

-Sırasıyla imam ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra İmamın yaptığını dikkatle tekrar ederek devam edilir.

-Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller salınır.

-Sonra aynı şekilde 2. Tekbir alınır ve eller yine salınır.

-Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller bağlanır.

-İmam; sessizce “Euzü besmele” çeker,  sesli "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya Kur'an-ı Kerim’den ayetler" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

-Rükû ve secdeden sonra 2. Rekâta kalkılır.

·       

Bayram Namazı 2. Rekâtı Nasıl Kılınır?


·       -İmam; sessizce “Besmele” çeker, sesli "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure Kur'an-ı Kerim’den ayetler " okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. 

-Ardından tekrar iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak  1. Tekbir alınır ve eller salınır,

-Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine salınır,

-Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine salınır,

-Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve direk olarak rükûya gidilir.

-Rükû ve secdeden sonra oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek bayram namazı kılınmış olur.

Daha sonra muezzine tabii olarak birlikte 3 defa teşrik (tekbir) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar. Hutbe bitiminde imamla birlikte 3 tekbir getirilerek tesbihata geçilir. Dua edilir ve bayram başlar! Hayırlı Bayramlar Dileriz…

Bayram Namazı Nasıl Kılınır? 2021 Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Ramazan Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Kurban Bayramı Bayram Namazı Nasıl Kılınır?
·   Yorum Yap

Daha yeni Daha eski