2021 Yılı Fitre Ne Zaman Verilir? ve Fitre Ne Kadar Verilir? soruları birçok kişinin kafasında soru işaretleri oluşturmuştur. 2021 Yılı Fitre Ne Kadar Verilir? ve 2021 Fidye Miktarı Ne Kadar? 

2021 Yılı Fitre Ne Zaman Verilir? ve Fitre Ne Kadar Verilir? soruları birçok kişinin kafasında soru işaretleri oluşturmuştur. 2021 Yılı Fitre Ne Kadar Verilir? ve 2021 Fidye Miktarı Ne Kadar?


Fitre Nedir?

Ramazan Ayında, fakirlere miskinlere ihtiyaç sahibi olanlara verilen sadakadır. Bu sadakanın Bayrama namazından önce verilmesi faziletlidir. Bayram günü veya daha sonra verilebilir ancak bu durumda hayra geçer. 

Dinimize göre; borcundan asli ihtiyaçlarından (Temel ihtiyaçlarından) başka nisap miktarı malı veya onun değerinde parası olan Müslümanın fıtır sadakası vermesi vaciptir. 

Fıtır sadakasının vacip olması için zekat ibadetinde olduğu gibi malın üzerinden hicri 1 yıl yani 355 gün geçmesi ve artıcı nitelikte olması şart değildir. Ramazan Bayramına ulaşan kimsenin vermesi gereken bir sakadır.

Zengin olan kimsenin hem kendisinin hem de mükellef çağına gelmemiş çocuklarının saka-i fitrelerini vermesi vaciptir. 


Fitre Sadakasını Kimler Vermeli?

Babası ölen fakir bir çocuğun, fitresini dedesi verebilir (Yetim torununun fitresini dedesi verebilir).

Bir kimse karısının ve büyük çocuklarının fitresini vermekle görevli değildir. Zengin iseler herkes kendi fitrelerini verebilir. 

Bir kimse annesi ve babasının fitresini vermekle yükümlü değildir. Zekat verilen kimselere fitre de verilir;

Bir fitre, birkaç kişiye verilmeyeceği (Bir fitre ikiye bölünmez) gibi birkaç fitre bir fakir kişiye verilebilir. Fitre verirken şu sırayı gözetmek faziletlidir;

  • Öncelikli olarak fakir olan kardeşlerimize
  • Sonra kardeş çocukları yeğenlerimize 
  • Amca, hala ve teyzelere
  • Bunların çocuklarına 
  • Diğer mahremlere
  • Komşularımıza
  • Meslektaşlara
  • Zekat verecek kişilerin bulunduğu köy ve şehir halkındaki fakirlere

Zengin olan Müslümanlar, fitre vermek suretiyle fakir insanlara bayram sevincini yaşatırlar. Bu vesileyle hem borcunu ödemiş, hem de hayır işlemiş olurlar. Fıtır sadakasını vermek oruç ibadetimizin kabul edilmesine ölüm şiddetinden ve kabir azabından kurtuluşa vesiledir.

2021 Yılı Fitre Miktarı 28 TL'dir. 1 Ay oruç tutamayan kişilerin vermesi gereken fidye miktarı toplam 840TL'dir.


Yorum Yap

Daha yeni Daha eski