Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Müslümanlar oruç ibadetini eda ediyorlar. Peki, Kadir Gecesi Ramazan ayının hangi gününe denk geliyor? Kadir Gecesi ne zaman? 2021 Kadir gecesi ne zaman?

Kadir Gecesi Ramazan ayının hangi gününe denk geliyor? Kadir Gecesi ne zaman? 2021 Kadir gecesi ne zaman?


Kadir Gecesi 2021 Yılı Ramazan Ayının Hangi Günü?

Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde “Kadir Gecesini son 10 günüde ve tek gecelerde arayınız” buyuruyor.

Kadir Gecesi on bir ayın sultanı olan Ramazan ayında Kur'ân'ın indirilmeye başlandığı bir gece. Rahmetin bereketin huzur ve güvenin her tarafa yayıldığı, meleklerin yer yüzüne indiği sema kapılarının açıldığı Müminlerin kusur ve günahlarının affedildiği dua ve tövbelerinin kabul edildiği bin aydan daha hayırlı bir gecedir. 

Diyanet İşler Başkanlığının hazırladığı dini günler takviminde bu yıl Ramazan ayının 26. Gününe denk gelen 8 Mayıs Çarşamba günü Kadir Gecesini inşallah  hep birlikte idrak edeceğiz. 

Kadir Suresinin Manası Nedir?

Kuranı-kerimin 97. Suresi olan kadir suresi bu gecede indirilmiştir. Bu sure bu gecenin ne kadar hayırlı olduğunu bize anlatmaktadır. 

Rahman ve Rahim olan  Allahın adıyla.

1- Şüphesiz biz o Kur'ân’ı Kadir gecesinde indirdik.

2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?

3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4- Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

5- O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir esenliktir.

Kadir Gecesi Ramazan ayının hangi gününe denk geliyor? Kadir Gecesi ne zaman? 2021 Kadir gecesi ne zaman?

Kadir Gecesinin Önemi Nedir?

Yüce Rabbimiz Kur’an’ın indirildiği bu geceyi bin aydan hayırlı kılmış ise onu yaşayanı o Kur'ân’a hürmet edeni ne kadar seveceğini ne kadar kıymet vereceğini bir düşünelim.

Rabbim bu gece hürmetine Kur'ân’ı öğrenmeyi anlamayı ve ona göre yaşamayı bizlere nasip eylesin.  Yapmış olduğumuz ibadetlerimizi tutmuş olduğumuz oruçlarımızı ve hayırlarımızı ikramlarımızı kabul eylesin. 

Rahmet peygamberini anlamayı onun ahlakıyla ahlaklanmayı, onun terbiyesi üzerine bir hayat yaşamayı bizlere nasip eylesin. Şimdiden bu mübarek kadir gecenizi tebrik ederiz. Rabbim bu gecenin bereketini ve rahmetini üzerinize yağdırsın.

Kadir Gecesi Ramazan ayının hangi gününe denk geliyor? Kadir Gecesi ne zaman? 2021 Kadir gecesi ne zaman?Yorum Yap

Daha yeni Daha eski