Bilim insanlarından yeni ve ilginç bir haber geldi! Dünyadan tam 490 ışık yılı uzaklıkta olan bir gezegenin, aşırı derecede sıcak olduğunu ve metal maddeleri anlık olarak sıvı hale getirdiğini açıkladı. Bilim insanlarını keşfettiği bu gezegen, şu ana dek ölçülen en sıcak 2. Gezegen olduğu söyleniyor.


Bilim insanları uzay hakkında araştırmalarını sürdürüyorlar. Özellikle yaşamışı olduğumuz bu gezegene daha yakın olan Mars hakkında araştırmalar yapılıyor. Yapılan bu araştırmalar genel olarak insanların hayatını devam ettirip ettirememesi yönünde oluyor.

Bilimsel açıdan TOI- 1431b olarak adlandırılan, ayrıca MASCARA- 5b olarak da bilinen bu gezegeni Güney Queensland Universitesi’nde bulunan araştırmacılar, gezegen hakkında çalışmalarını devam ettiriyor. Bu gezegenin boyutu yaklaşık olarak, Jüpiter’in iki katı olduğu düşünülüyor. 

Güney Queensland Universitesi’ndeki araştırmacılardan Dr. Brett Addison, cehennem olarak tanımladığı bu gezegenin yaklaşık olarak sıcaklığını 2700 santigrat derece olarak tahmin ediyor.

Dr. Brett Addison’un TOI- 1431b diğer bir ismiyle cehennemvari gezegeni hakkında yaptığı diğer bir açıklamada ise dünya üzerinde sağlam olarak bildiğimiz titanyum ve platin gibi maddelerin bu gezegende anlık olarak sıvıya dönüştüğünü ve bu gezegende yaşama dair hiçbir şeyin bulunmadığını açıklamıştır.Cehennemvari, Yıldızının Dönüş Yönünün Tam Tersine Dönüyor!

TOI- 1431b gibi gezegenlerin, bilim insanları tarafından, çok nadir keşfedildiği açıklandı. TOI- 1431b gezegeninin aşırı sıcak olmasının yanında diğer ilginç bir özelliği yıldızının dönüş yönünün tam tersi yönünde dönmesi olduğu açıklanmıştır.

Devasa şekilde alev kaynayan bu gezegeni NASA’nın “Geçiş Halinde Öte Gezegen Araştırma Uydusu” keşfetmiş ve araştırmalara başlamıştır. Daha sonrasında “Kanarya Adaları’ndaki Yıldız Gözlem Ağı Grubu” tarafından onaylanmıştı. Bilim insanları bir gezegeni araştırırken bir başka gezegeni de keşfedebiliyorlar. Bu da gelecek zamanlarda daha yeni gezegenleri keşfedebileceğimiz anlamında gelmekte. 

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski