Teravih namazının camide kılınması şart mıdır? ve Teravih namazı nerelerde kılınır? gibi sorular covid-19 nedeniyle evlerimizde kaldığımız bu zamanda çokça sorulmuştur. Teravih namazının camide kılınması zorunlu mudur? 

Teravih namazının camide kılınması şart mıdır? ve Teravih namazı nerelerde kılınır? gibi sorular covid-19 nedeniyle evlerimizde kaldığımız bu zamanda çokça sorulmuştur. Teravih namazının camide kılınması zorunlu mudur?

Teravih namazı veya Nafile namazın evde kılınıp kılınmaması zaman zaman gündeme gelir. Bu yönde Peygamber Efendimizin birçok hadis-i şerifleri vardır.

Peygamber efendimiz (s.a.v) teravihin aynı zamanda Nafile namazların evde kılınmasını istemiş öyle de olmuştur. Bazı rivayetlere göre Ramazan gecelerinde evlerin arasında evlerden gelen Teravih namazının sesleri arı vızıltısını andırırmış. 

Teravih namazları, Hz. Ömer zamanında toplu halde kılınmaya başlamış. Daha sonra gelen Müslümanlar, bu durumu uygun görmüş ve saygı ile karşılamışlardır.

Teravih namazının önemli ve güzel bir yanı daha vardır. Kişinin kendi başına kılacak dini bilgisi olamayabilir, bu nedenle cemaat önemlidir. Yani Teravih namazı tek başına kılan kişiye ağır gelebilir. Bunun için teravih namazının cemaatle kılınması daha faziletlidir.


Peygamber efendimiz 
(s.a.v) Nafile namazların da evde kılınmasını istemiş ama cemaatle kılmanın caiz olmadığına dair hiçbir şey dememiştir. 

Hz. Aişe'den rivayet edilen bir hadis-i şerifte "Peygamber efendimizin Ramazan içinde veya Ramazan dışında (Nafile olarak kıldığı namazı) on bir rekatı geçmezdi." 

Teravih Namazı Kaç Rekattır?

Teravih namazını cemaatle kılabileceğimiz gibi evimizde de kılabiliriz. Hadis-i şeriflerde Teravih namazının 8 rekat olduğu kanaatine varanlar olmuştur. Hz. Ömer (r.a.) tarafından uygulanan ve cemaatle kılınan 20 rekâtlı teravih namazına hiçbir halife zamanında itiraz olamamıştır. 

O günden bu güne Teravih namazlarını 20 rekat kılmaktayız. Teravih namazını 2 rekatta bir selam vererek kılmak en faziletlisi olmakla birlikte 4 rekatta bir selam vererek kılabiliriz. Rabbim namazlarımızı kabul etsin.


Yorum Yap

Daha yeni Daha eski