Tilavet Secdesi Nedir? Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?

Tilavet secdesi Allah'a saygıdır, onu yüceltmektir, tevazuda bulunmaktır. Kuran-ı Kerim'in 14 suresinde secde ayeti vardır. Bu secde ayetlerinden birini okuyan ve işitene secde etmek vaciptir. Kuran-ı Kerim'de 14 secde ayeti bulunan sureler şunlardır;

1- A'raf Suresi (206. Ayet)

2- Ra'd Suresi (15. Ayet)

3- Nahl Suresi (49. Ayet)
4- İsra Suresi (107. Ayet)
5- Meryem Suresi (58. Ayet)
6- Hac Suresi (18. Ayet)
7- Furkân Suresi (60. Ayet)
8- Neml Suresi (25. Ayet)
9- Secde Suresi (15. Ayet)
10- Sâd Suresi (24. Ayet)
11- Fussilet Suresi (37. Ayet)
12- Necm Suresi (62. Ayet)
13- İnşikâk Suresi (21. Ayet)
14- Alak Suresi (19. Ayet)

Bu sure ayetlerinde geçmektedir. Kuran okunurken aynanda birkaç secde ayeti okunursa bir secde yapılır (Ramazan mukabelelerde okuyan ve dinleyen kişiler için bu hususa dikkat etmelidirler, Tilavet secdelerini unutmadan yapmalıdırlar) . Ayrı ayrı zamanlarda okunursa her bir okuduğu secde ayeti için ayrı ayrı Tilavet Secdesi yapar.

Tilavet Secdesi Nedir? Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?

Hasta olan kimse Tilavet secdesini ima ile yani baş işareti ile yapar. Adet halinde bulunan veya lohusa olan kadınlara vacip değildir. Tilavet secdesi namazda okunursa namaz içerisinde direk olarak tilavet secdesi yapılır ve tekrar ayağa kalkarak kaldığı yerden okumaya devam eder.

Namaz dışında bu ayeti işitenlerinde Tilavet secdesi yapması gerekir. Namazı Bozan şeyler tilavet secdesini de bozar. 


Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?

Abdest alınır, kıbleye dönülür, Tilavet Secdesi yapmaya niyet edilir. Eller kaldırılmadan tekbir getirilerek "Allahüekber" diyerek secdeye varılır. Secdede 3 defa "Sübhane rabbiyel-ala" söylendikten sonra "Allahüekber" denilerek ayağa kalkılır. Ayağa kalkarken "Gufrâneke Rabbenâ ve İleykel masîr" (Ey rabbimiz! Senin bağışlamanı bekliyoruz, son dönüş sanadır.) denilmesi müstehaptır. 

Bir defa secde yapılır, secdeden sonra selam yoktur.

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski