Sevgili arkadaşlar bu yazımda yatsı namazı nasıl kılınır ve yatsı namazını nasıl doğru bir şekilde kılarız bunu anlattım. Bu şekilde sizde yatsı namazını daha doğru bir şekilde kılmayı öğrenebileceksiniz.


YATSI NAMAZI NASIL KILINIR? YATSI NAMAZI DOĞRU KILINIŞI


YATSI NAMAZI NASIL KILINIR?

Yatsı namazı 10 rekat olmak üzere ilk 4 rekâtı sünnet (sünneti gayrimüekkde) sonrasında 4 rekat farz ve geriye kalan 2 rekatta son sünnettir. 

İLK 4 REKAT SÜNNET NASIL KILINIR?

"Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının farzını kılmaya" diyerek niyet edip. Allahuekber diyerek namaza başlarız."

1. Rekatta Sübhaneke sonrasında Fatiha suresi ardından Kur'an'ı Kerim kitabımız dan ayetler veya kitabımızın son 10 süresine dediğimiz zamlı sürelerden birini okuruz (Örneğin Fil suresi) ve rükûya eğiliriz.

3 defa - Sübhane Rabbiyel-azim "Yüce Rabbim her şeyden üstün olan sensin" deriz.
Rükûdan kalkarız ve 
 - Semiallâhu limen hamideh "Allah, kendini öveni, saygı gösterip şükredeni işitir" diyerek kalkarız ve kalktığımızda -Rabbenâ lekel-hamd "Rabbimiz! Övgü, saygı, şükür Sanadır" deriz, ardından secdeye gideriz.

Secdede 3 defa Sübhane rabbiyel-ala "Yüce Rabbim! Her şey den üstün olan sensin" deriz. Secdeden kalkıp tekrar secdeye gideriz ve aynı şekilde 3 defa Sübhane rabbiyel-ala der ve ayağa kalkıp 2. Rekata başlarız.

Fatiha suresi, Kur'an dan birkaç ayet veya zamlı sure (Örneğin Kureyş suresi) okuruz rükû ve secdeyi aynı şekilde tekrar edip otururuz. Oturduğumuzda Ettehıyyatü duasını (her oturuşta mutlaka okunur!) okuruz hemen sonrasında Allahümme Salli ve Allahümme Bârik dualarını okuyup 3. Rekat için ayağa kalkarız.

3. Rekatta Sübhaneke duası, Fatiha suresi, Kur'an dan ayetler veya bir zamlı sure (Örneğin Mâ'un süresi) okunur. Rükû ve secdeler yapılır ve 4. Rekata kalkarız.

4. Rekatta Fatiha suresi sonra Kur'an dan ayetler veya bir zamlı sure (örneğin Kevser suresi) okuruz. Rükû ve secdelerin ardından ilk oturuşta okuduğumuz duaların okuruz, Es-selâmü aleyküm ve rahmetüllah diyerek sağ ve sola selam veririz. Yatsı namazın ilk sünnetini kılmış oluruz.

YATSI NAMAZININ 4 REKAT FARZI NASIL KILINIR?

"Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının farzını kılmaya" diyerek niyet edip. Allahuekber diyerek namaza başlarız. 

 1. Rekatta Sübhaneke sonrasında Fatiha suresi ardından Kur'an'ı Kerim kitabımız dan ayetler veya kitabımızın son 10 süresine dediğimiz zamlı sürelerden birini okuruz (Mesela Fil suresi) ve rükûya eğiliriz. Rükû ve secdelerin ardından 2. Rekata başlarız.

Fatiha suresi, Kur'an dan birkaç ayet veya zamlı sure (Örneğin Kureyş suresi) okuruz rükû ve secdeyi aynı şekilde tekrar edip otururuz. Sadece Ettehıyyatü duasını okur ve 3. Rekat için ayağa kalkarız.

3. Rekatta sadece Fatiha suresini okur, Rükû ve secdeleri yaparız ve 4. Rekata kalkarız.

4. Rekatta yine aynı şekilde sadece Fatiha suresini okuyup Rükû ve secdeleri yapıp otururuz.  Ettehıyyatü duasını ve Allahümme Salli, Allahümme Bârik dualarını okuruz. Es-selâmü aleyküm ve rahmetüllah diyerek selam veririz. Yatsı namazının 4 rekat farzını bu şekilde kılarız.

YATSI NAMAZININ SON 2 SÜNNETİ NASIL KILINIR?

"Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının son sünnetini kılmaya" diyerek niyet edip. Allahuekber diyerek namaza başlarız. 

1. Rekatta Sübhaneke sonrasında Fatiha suresi ardından Kur'an'ı Kerim kitabımız dan ayetler veya kitabımızın son 10 süresine dediğimiz zamlı sürelerden birini okuruz (Mesela Fil suresi) ve rükûya eğiliriz. Rükû ve secdelerin ardından 2. Rekata başlarız.

Fatiha suresi, Kur'an dan birkaç ayet veya zamlı sure (Örneğin Kureyş suresi) okuruz rükû ve secdeyi aynı şekilde tekrar edip otururuz. 

Ettehıyyatü duasını Allahümme Salli ve Allahümme Bârik dualarını okuruz. Es-selâmü aleyküm ve rahmetüllah diyerek selam veririz. Yatsı namazının 2 rekat son sünnetini bu şekilde kılarız.

Arkadaşlar namazla ilgili aklınıza takılan tüm soruları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz!


Yorum Yap

Daha yeni Daha eski