Bilim insanları 15 yıl süren araştırmaları sonucunda Venüs’te geçen 1 günün dünyada ne kadar sürdüğü bulundu ve açıklandı. Venüs’te geçen 1 gün dünyada kaç gün sürüyor?

Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre Venüs’te geçirdiğimiz 1 gün yaklaşık olarak 243 Dünya gününe denk geliyor. Nature Astronomy dergisinin 29 Nisanda yaptığı açıklamaya göre 1 Venüs gününün ne kadar uzun olduğunu bizlere söylüyor.

Venüs Güneş’e uzaklığı bakımından ikinci sırada yer alıp sıcaklığı bakımından birinci sıradaki gezegen olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda Venüs gezegenini yeryüzünden incelediğimizde keşfettiğimiz en parlak gezegen olduğunu da görebiliyoruz.

Venüs gezegeni en çok merak edilen gezegenlerden biri olduğu için Dünya’dan uzay aracı gönderilen bir gezegendir.


Venüs Gezegenini Dünyadan Görmek Mümkün!

Venüs gezegeni Güneş’e en yakın gezegenlerden biri olduğu için gündüz görme ihtimalimiz çok düşük. Ancak Güneş doğmadan yaklaşık olarak 3 saat önce veya Güneş battıktan 3 saat önce bizlere kendini gösterebiliyor.

Venüs, fiziki açısından oluştuğu yapı ile Dünya’ya çok benziyor. Bilim insanları 2006 -2020 yılları arasında Venüs’e giden radyo dalgaları keşfedildi. Bu dalgalar ile Venüs’te 1 günün ne kadar sürdüğü hakkında bilgilere ulaşıldı.  Bu radyo dalgaları sayesinde bir tek bu değil aynı zamanda Venüs gezegeninin eksen eğikliği ve çekirdek boyutu hakkında da bilgilere ulaşıldı.

Güneş’e en yakın gezegenin aslında Merkür olmasına rağmen Venüs’ün Merkür Gezegeninden daha sıcak olduğunu da bilmekte fayda var.

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski