"Her nefis ölümü tadacaktır." (Ali İmran 185)

Ölümü tatmadan önce, bize lütfedilen bir hayat var. Bir ömür var. Ölüm ve hayat bizim için yaratılmıştır. Ölüme olan bakış açımızı değiştirelim. 

Dünyaya gelmek için nasıl doğduysak, ebedi hayata gözlerimizi açmamız için ölüm köprüsünden geçmemiz gerekiyor. Ölüm bir yokluk değil, yeniden doğmaktır. İyi insanın rahatıdır.

Hayat ve Ölüm "Her nefis ölümü tadacaktır." (Ali İmran 185)
Yaratanın ona hazırladığı mükafatlara kavuşmaktır. Bütün sevdiklerimizle bir araya gelmektir. Bütün dertlerden, kederden, hastalıklardan kurtuluştur. 

Hayat ise hayırlı faaliyetler alanıdır. Bizler güzel işler yapalım diye, topluma, insanlığa daha faydalı şeyler sunalım diye, insanların yüreklerine dokunalım diye, geride kalıcı eserler bırakalım diye, en faydalı işlerde yarışalım diye.

Bizi bizden çok daha iyi tanıyan Rabbimiz, bu konuda şöyle buyuruyor;

"O, ölümü ve hayatı hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için yaratmıştır. O mutlak üstün ve yüce olandır, eşsiz ve benzersiz bağışlayandır." Mülk suresi 2. Ayet

O halde hangimiz daha güzel işler yapacak? Hangimiz daha güzel davranış sergileyecek? Hangimiz daha güzel ahlaka sahip olacak? Hangimiz daha güzel iyilik yapacak? Hangimiz daha güzel ibadet yapacak? Hangimiz daha iyi insan olacak? Bu konuda yarışarak bunun derdinde olalım.

Şimdi hep beraber düşünelim. Dünya hayatımızı tamamlamışız, ölüm bize gelmiş. O anda geçmişimizde nasıl bir hayat yaşamak isterdik? Neler yapmak isterdik? Neleri yapmazdık? Mesela nelerden vazgeçerdik. 

Dünya hayatımızda dahi, geçmişte güzel anılar yaşayanlar, pişman olmayanlar, huzur dolu, mutlu insanlardır. Keşkeleri olamayanlardır. Ölüm bize ulaştığı anda, geçmişe gideyim, bazı yanlışları düzelteyim gibi bir durumumuz olmadığına göre, geriye döneyim, hataları telafi edeyim durumu olmadığına göre, şuan hayattaysak, nefes alıyorsak, çok harika işler yapabiliriz demektir.

Bize sunulan hayat alanını en güzel şekilde doldurabiliriz. Hadi başlayalım o zaman sevgi ile, insanlara selamla tebessüm ederek mesela. Keşke demediğimiz güzel anılar iyi işler biriktirelim. Biriktirelim ki ebedi huzura erişelim.


Yorum Yap

Daha yeni Daha eski