Bu yazımızda Hz. Zeyneb adlı kitabın konusu nedir? Hz. Zeyneb kitap özeti gibi birçok konuya değindim. Peki, Nurdan Damla’nın yazdığı Hz. Zeyneb kitabı ne anlatıyor?


Birbirini çok seven iki naif insan, biri Rasulullah’ın incisi Zeyneb, diğeri Hz. Hatice’nin yeğeni Ebu’l As. İki güzel insanı Rableri ikramıyla bir araya getirecektir. Mutlu bir yuva huzur dolu bir ev onların olacaktır. Ebu’l As vefalı, gözü pek, incitmeyen, kırmayan, merhametli bir yapıya sahip. Herkesin sevdiği yardımsever bir gençtir. Vefası çok, gönlü zengin Mekke genci. Ebu’l As teyzesini çok sever, Hz. Hatice de onu çok sever. Muhakkak ziyaretlerinde bulunur. Her ziyaretinde de incelik yaparak, hediyesiz gelmeyen bir yeğen.

Mekke delikanlısı Ebu’l Asın gönlünde Hz. Zeyneb vardır.  Zeyneb'in   yüreğinde de Ebu’l As vardır İkisini de aynı düşünceye sevk eden tertemiz dupduru bir aşktır.

Aşk, güven, samimiyet, hayâ, dualar tek tek açılacaktır kapılar. Zeyneb ve Ebu’l As cennet kokan yuvalarını kurdular. Bu yuva meyvelerini de vermişti. Peygamber efendimiz, Zeyneb doğduğunda sevinçle secdeye kapanmış ,rabbine dualar etmişti. Kızını bağrına basmış koklamıştı. Adını Zeyneb koymuştu, Zeyneb ismi mücevher demekti. Babasının süsüydü Zeynep. 

Yıllar nasıl da geçip büyümüştü Zeyneb. Babasına vahiy geldiğinde ona inanmış, güvenmiş, tabii olmuştu Zeyneb. Heyecanla eşini de bu vahye davet edecekti Zeyneb. Ebu’l As seferdeydi. Eşi nasıl tepki verecek bunu bilmiyordu. Zeyneb endişeliydi. Onu çok seviyordu çocuklarının babasıydı. Evliliği suresince Zeyneb’i hiç kırmamış üzmemişti. 

Vahiy sonrası yolları ayrılacak mıydı?  buruk bir düşünce kaplamıştı Zeyneb’i. Günler böyle geçerken Mekke’de hemen yayılmıştı haberler. Zeyneb’in babası yeni bir din çıkarmıştı. Cebrail’in ona vahiy getirdiğini söylüyormuş.

Haberi hemen Ebu’l As’a yetiştirmişlerdi. Ebu’ As bunu haberi Zeyneb’ten duymak istiyordu. Ona da babasına da çok güveniyor o ne yaparsa doğru yapar diyordu.  “Zeyneb’im inci tanem neler oluyor anlat” dedi. 

Zeyneb babasına vahiy geldiğini kendisinin inananlardan olduğunu ve bu dine kendisini de davet ettiğini söyledi. Ebu’l As uzun uzun düşündü. Kabul edemezdi, çok zordu onun için. Mekke’de bir adı bir gururu vardı. Ne diyeceklerdi onun için, bir yanda çok sevdiği aşkla yürüdüğü hayat arkadaşı ,bir diğer yanda itibarı, ne derler düşüncesi. Bir anda arada kaldığını hissetti. 

Zeyneb ve Ebu’l As için araya büyük acılar, ayrılıklar ve sabırlar girdi. Zaman akıp giderken Ebu’l As çok sancılı bir dönemden geçti. Ve bir gün, hayran olduğu güvendiği hz. Muhammet (s.a.v)’in huzurunda göz yaşlarıyla buldu kendini . Benim de göz yaşlarıyla okuduğum Nurdan Damla’nın yazdığı sabır ve vefa timsali hz. Zeynep’i samimiyetle tavsiye ediyorum. Bu kitapla Zeyneb’i daha iyi anlayacak ve daha iyi tanıyacaksınız.

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski