Kadir Gecesi Neden Önemlidir, Kadir Gecesinde Ne Oldu, Kadir Gecesi Ne Zaman


Kadir Gecesi'nde Ne Olmuştur?

Kadir kelimesi, kıymetli, değerli anlamına gelir. Kadir Gecesi ise kıymetli gece, değerli gece demektir. Değeri çok olan gece demektir.

Bu gece, Kur'an'ın insanlığa indirilmeye başlandığı bir gecedir.  Peygamberimiz Hz. Muhammed'e, Hicri 610 yılında Hira dağında Kur'an'ı Kerim'in ilk ayeti inmiştir.

Bin aydan hayırlı olan kadir gecesi, Kur'an'ın inmesiyle kıymet bulmuş, insanlığın kurtuluş gecesi olmuştur. Yani cahiliye döneminin bütün kötülüklerine karşı, aydınlığı, doğru yolu, kurtuluşu, insanlar Kur'an ile bulmuştur.

Bu gece, Allah'ın emirlerinin ve yasaklarının indiği kitabın gecesidir. Kadir Gecesi 610 yılında bir defa yaşanmıştır. Şimdilerde ise tekrarı kutlanmaktadır. Efendimiz, 610 yılında Kur'an ile buluşmuş ve Peygamber olmuştur. Bizlerde Kur'an'ı okuyarak, anlayarak ve hayatlarımızı Kur'an'a göre tanzim ederek Kadir gecesini, canlı ve kıymetli olarak yaşamalıyız.

Kur'an'ın o gecede inmesi, o geceye Kadir Gecesi değerini, yani bin aydan hayırlı bir gece değerini vermiştir. Bizler, Peygamber Efendimizin ümmetleri olarak gecemizi, günümüzü, haftamızı, ayımızı, yılımızı, kısacası ömrümüzü Kur'an'la buluşturursak, evrensel alanda her yere taşıyabilirsek, o zaman hayatımızı, ömrümüzü, bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesine (Kadre, kıymete) dönüştürmüş oluruz. 

Kadir Gecesi Neden Önemlidir, Kadir Gecesinde Ne Oldu, Kadir Gecesi Ne Zaman

Bu gecede inen kitabımız Kur'an, Mehmet Akif Ersoy'un dediği gibi;

İnmemiştir Hele Kur’an, Bunu Hakkıyla Bilin…
Çünkü biz bilmiyoruz dini. Evet, bilseydik,
Çare yok, gösteremezdik bu kadar sersemlik.

“Böyle gördük dedemizden!” diye izmihlali
Boylayan bir sürü milletlerin olsun hali.

İbret olmaz bize, her gün okuruz ezber de!
Yoksa bir maksat aranmaz mı bu ayetlerde?

Lafzı muhkem yalnız, anlaşılan, Kuran’ın:
Çünkü kaydında değil hiçbirimiz mananın

Ya açar Nazm-ı Celil’in, bakarız yaprağına;
Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına.

İnmemiştir hele Kur’an, bunu hakkıyla bilin,
Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için.

(Mehmet Akif Ersoy - Safahat)

Şairin dediği gibi, kitabımız Kur'an'ı, sadece belirli gün ve gecelerde, mezarlıklarda okumakla kalmayıp, bizzat okuduğumuzu anlamaya çalışarak, hayatımızın her anında, Rabbimizin, emir ve yasaklarına uyarak, hayatımızı kadir gecesi kıymetinde yaşayarak, Rabbimizin rızasını kazanalım. 

Peygamber Efendimiz bu gecede Hz. Aişe'den rivayet edilen bir duası vardır. "Allah'ım sen affedicisin, affetmeyi seversin. Beni ve bizi affeyle."

Yani bu gece kitabımız Kur'an'ın insanlığa bir reçete olarak sunulduğu gecedir. Kur'an'ı hayatımızda yaşadığımız müddetçe kadre değer, kıymetli olan bir kul oluruz. Hayatını Kur'an'la yaşayarak Kadirleştirenlere ne mutlu!

Kadir Gecesi Neden Önemlidir, Kadir Gecesinde Ne Oldu, Kadir Gecesi Ne Zaman1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski