Kul hakkı denince aklımıza neler gelir? Neleri, hangi davranışlarımızı bu kategoriye koyabiliriz? Kul hakkı konusunda sizler ne dersiniz? Ne kadarına riayet ediyoruz? Dikkatli miyiz bu konuda? Kimlerin hakkını ihlal ediyoruz? Mesela trafikteki davranışlarımız nasıl? Kırmızı ışıkta geçen sürücüler, yaya geçmesi gerekirken hızla geçenler, gereksiz kornalar, yüksek sesle müzik açanlar, magandalar, acil şeridi meşgul edenler, ambulansa yer vermeyenler, seyir halindeyken penceresini açıp pet şişe atanlar, çöplerini yola fırlatanlar, yayalara geçme hakkı tanımayanlar, bir canlıya çarpıp kaçanlar...

Şunu bilsinler ki, trafikte yapılan her kural ihlali kul hakkıdır. Hakkına girdikleri bütün bu insanlardan, özür dilemedikçe, telafi etmedikçe kul hakkından kurtulamazlar.

Nefes aldığımız ormanlarımız, kesilen, yok edilen ağaçlarımız, onların da hakkı var. Sen kesmeseydin, çiçek açacak meyve verecekti. Allah'ı zikredecekti. Ona zarar vererek hakkına girmiş oldun.

Ya yaşam alanlarımız, çevremiz, denizlerimiz, nehirlerimiz... Onları nasıl kullanıyoruz dersiniz? Nehrin kenarına attığımız çöpler, piknik yapıp, geriye bıraktığımız enkazlar, kirlettiğimiz sahiller...

Bütün bunları yaparak hakka girmiyor muyuz? Senin tertemiz doğayı kirletmeye ne hakkın var senin meyve veren ağacı kesmeye ne hakkın var, yiyip içtikten sonra çöplerini doğaya atmaya ne hakkın var. 

Oysa Müslüman etrafına zarar veren değil, güven veren, zararları, çirkinlikleri giderendir. İnsanlara eziyet veren, yoldaki bir taşı kaldırmayı, imanın gereği sayan bir dinin, hayvanların açlıktan ölmemesi için vakıflar kuran bir kültürün  mensuplarıyız. 

Bu arada çok üzüldüğüm hoş olmayan bir anı paylaşmak istiyorum. Sevdiğimiz arkadaşlar bize gelirler. En güzel yerleri gezdirelim derken, ormanın yeşilliğin içerisinde, yüksek kayaların arasından akan bir şelale ve şelalenin oluşturduğu dere. 


Harika bir yer! vatanımın cennet köşesi. Etrafta piknik yapan insanlar, derenin kenarına oturmuşlar, her şey yolunda gözükürken, bir fotoğraf çekinelim hatıra kalsın dedik. 

Şelaleyi, kayaları arka plana aldık. Bir de ne görelim! Arka planda bu güzelliğe gölge düşüren dere kenarına atılmış pet şişeleri, çöp yığınlarıyla karşılaştık. 

Oradan, insanlık adına mahcup bir şekilde ayrıldık. Bu büyük bir ahlaksızlık, büyük bir haktır. Bunu yapan ve yapmaya devam edenler kul hakkından kurtulamazlar. 

Bu durum, asla affedilemeyecek bir husustur. Çevre konusunda lütfen daha duyarlı olalım. Doğayı koruyalım, asla çirkinleşmesine izin vermeyelim. insan olan diğer insanların hakkını çiğnemeyen, diğer insanlara eziyet etmeyendir. Kul hakkında girmeyen, hassas davranan, sorumluluk sahibi, nazik, naif, ahlaklı insanlara çok ihtiyacımız var.


Yorum Yap

Daha yeni Daha eski