Günümüzde sahte para yolu ile kandırılan birçok mağdur vatandaşımız var. Sahte para yolu ile kandırılmamamız için, mağdur olmamamız için ise bilmemiz gereken bazı temel şeyler var. 

Bu yazımızda Sahte para nasıl anlaşılır, sahte para anlama ve sahte para ayırt etme gibi konulara değindik. Sizde bu yazıdan sonra artık sahte parayı kolayca ayrıt edebileceksiniz.

Sahte para nasıl anlaşılır, sahte para anlama ve sahte para ayırt etme

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde paranın sahte olup olmadığını birçok şekilde öğrenebiliyoruz. Bazı paralar ne kadar profesyonel hazırlansa da gerçek para gibi temel özelliklere sahip olamıyorlar. 

Bu yazımızda sahte para ayrıt etmenin en etkili yollarını listeledik;

Emniyet Şeridi;

Gerçek paraların üzerine banknot değeri ve TL harfleri bulunan bir şerit gömülür. Bu şeridi ışığa tuttuğumuzda görebilmemiz mümkün hale gelir.

Gizli Atatürk Görseli;

Parayı ışığa tuttuğumuzda, sol tarafta normalde gözükmeyen bir Atatürk görseli görünür.

Paranın Kalitesi;

Paralar özel kâğıtlardan üretilir. Yani parayı tutuğunuzda normal bir kâğıt değil daha kaliteli bir kâğıt hissiyatını alırsınız.

Kabartma Baskı;

Paranın ön yüzündeki “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” yazısının üzerinde bir kabarma bulunur. Bu kabartma Atatürk görselinin hemen üstündeki paranın değerini gösteren sayının üzerinde de bulunur. (Eski paralar kullanıldıkça bu kabartmanın etkisi azalır.)

Mikro Yazı;

Paranın ön yüzünde sağ tarafta yer alan ay-yıldız şekli ve hemen ardından aşağıya doğru devam eden şekiller mikro yazı ile yazılır. Bu şekiller parlayabilir ve normal bir şekilde basılmadığını hemen anlayabilirsiniz.

Para Kalemi;

Aslında en kolay ve sağlam yöntemlerden biri para kalemidir (kontrol kalemi) Para kalemi sayesinde kolayca paranın sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bu yöntemler dışında birçok yöntem vardır. Ancak en etkili ve temel yöntemler bunlardır. 


Yorum Yap

Daha yeni Daha eski