Son dakika haberine göre Türkiye'nin İstanbul ilinde kuşlarda görülen yeni bir salgın ortaya çıktı. Araştırmalara göre bu salgın Batı Nil virüsü olarak geçiyor. 

Batı Nil Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Var Mıdır?

Uzmanların araştırmalarına göre kuşlarda ortaya çıkan bu virüs, insanlara da bulaşabiliyor. Uzmanlar İstanbul'da son zamanlarda görülen ölü karga veya kuşlara dokunmamamız gerektiğini ve yapılan temas durumunda ağız ve yüz bölgelerine dokunulmaması gerektiği açıklandı.

Yapılan açıklamalara göre bu virüs kuşların birbirleri ile teması sonucunda veya kuşlardan sivrisineklere bulaşabiliyor. 

Vatandaşımızın bu durumda dikkat etmesi gereken nokta ise çocuklara ölü kuşlara dokunmaması konusunda uyarması olabiliyor.

Yapılan bir açıklamaya göre ise vatandaşımızın kuşlarla direk teması sonucunda virüs bulaşmıyor. Ancak temastan sonra yüz bölgelerine dokunulursa virüsün bulaşma olasılığını daha da arttırdığı görülüyor.

Batı Nil Virüsü kısaca bir canlıda olan salgını başka bir canlıya aktararak yayılan bir virüs olduğunu söyleyebiliyoruz. Daha çok sivrisineklerde göreceğimiz bu salgın nedeniyle sivrisineklerin başka canlılarla yaptığı temas sonucu başka canlılara da bulaşabilmektedir.

BATI NİL VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Yapılan birçok açıklamaya göre Batı Nil Virüsü kan yoluyla bulaşabiliyor. Özellikle kuşlarda olan bu virüs sivrisineklerin kuşlardan emdiği kan nedeniyle sivrisineklerden bulaşma söz konusu olabiliyor. 

Bir diğer açıklamaya göre vücudumuzun herhangi bir bölgesinde gerçekleşen karga veya kuş çizikleri de bu durumu etkileyebiliyor ve bizimi Batı Nil Virüsüne yakalanma riskimizi arttırıyor.


VİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yapılan son açıklamalara göre Batı Nil Virüsünün belirtileri ateş, kusma ve ishal gibi hastalıklar olabiliyor. Ateş, kusma ve ishal gibi belirtileri sık sık yaşıyorsanız Batı Nil Virüsüne yakalanmış olma ihtimaliniz artıyor.Yorum Yap

Daha yeni Daha eski