Marmara bölgesinde son zamanlarda çokça gördüğümüz deniz salyası, iklim değişikliği ve denize aktarılan atıklar nedeni ile oluşmaktadır.

Deniz salyası nedir, deniz salyası nasıl oluşur, deniz salyası ne zaman oluşur.


DENİZ SALYASI NEDİR?

Deniz salyasının artması, araştırmalara göre insan sağlığını etkileyebileceği yönünde. İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, Hidrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Muharrem Balcı' ya göre deniz salyası, deniz ortamında çoğalan mikroorganizmalardır. 

DENİZ SALYASI NE ZAMAN OLUŞUR?

Deniz salyası daha çok mevsimlik olduğundan dolayı, uzmanlara göre deniz salyaları, deniz suları ısınmaya başladığı zaman gideceği yönünde. Yani deniz salyalarını yaz gibi sıcak mevsimlerde görmemiz daha az bir olasılık gibi gözüküyor.

DENİZ SALYASI BALIKÇILIĞI ETKİLİYOR MU?

Denizde meydana gelen bu mikroorganizmalar, denizcilik ile uğraşan insanları da zor durumda bırakabiliyor. Deniz salyasının denizciliği etkilemesi aslında ağlara takılarak, ağlara zarar vermesi ile oluyor.

Bu nedenle denizciler ağ atamıyor. Attıklarında ise ağlar ya zarar görüyor ya da kullanılamaz hale geliyor. Hem küçük hem de büyük balıkçılığı olumsuz yönde etkileyen deniz salyası, sıcak havalarda etkisini kaybediyor. 

Deniz salyası nedir, deniz salyası nasıl oluşur, deniz salyası ne zaman oluşur.


DENİZ SALYASI ZARARLI MIDIR?

Deniz salyası, zehirli olmadığı için, balıklar bu salyayı tüketebilir ancak tabii insanlar için aynı şey geçerli değildir. Deniz salyasına temasta bulunmak sağlığımız açısından zararlı olarak görülmektedir.

MUSİLAJ NEDİR?

Musilaj, mikroorganizmalar tarafından üretilen, kalın bir tabakaya sahip olan, yapışkan bir maddedir. Sarımsı bir renkten oluşan bu madde, fitoplankton adındaki mikro alglerin çoğalmasıyla oluşmaktadır. Bu maddeler kıyı taraflarını daha da etki altına alırlar ancak görevliler tarafından temizlenirler. 

Musilajın zararları olduğu gibi faydaları da vardır. Örneğin müsilaj bitkilerde su ve besin depolama görevi yapmaktadır. Aynı zamanda bitkinin çimlenmesinde de rol oynar. Ek olarak musilaj bitkilerin zar kalınlaşmasını da sağlamaktadır.Yorum Yap

Daha yeni Daha eski